دوره 3، شماره 2 - ( 6-1396 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Brooshak N. Comparison of stance and swing phases percent and ground reaction force between young and older adults during walking with different speeds. J Sport Biomech. 2017; 3 (2)
URL: http://biomechanics.iauh.ac.ir/article-1-123-fa.html
بروشک ندا، اسدی موسی، حسینی سید حسین. مقایسه درصد فازهای استقرار و نوسان و نیروی واکنش زمین بین جوانان و سالمندان حین راه‌رفتن با سرعت-های مختلف . مجله بیومکانیک ورزشی. 1396; 3 (2)

URL: http://biomechanics.iauh.ac.ir/article-1-123-fa.html


دانشجوی دکتری دانشجوی دکتری بیومکانیک ورزشی، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران
چکیده:   (379 مشاهده)

هدف: مقایسه اثر سرعت­های مختلف گام برداری بر پارامترهای فضایی- زمانی و کینتیکی می­تواند منجر به درک بهتری از تفاوت­های ذاتی الگوی راه­رفتن جوانان و سالمندان شود. بنابراین هدف پژوهش حاضر مقایسه درصد فازهای استقرار و نوسان گام برداری و نیروی واکنش عمودی زمین بین جوانان و سالمندان درحین راه­رفتن با سرعت­های مختلف، بود.
روش­ها: تعداد 20 مرد جوان و 20 مرد سالمند سالم به ترتیب با میانگین سنی 73/25 و 54/66 سال به روش نمونه­گیری غیرتصادفی انتخاب شدند. درصد فازهای استقرار و نوسان یک چرخه گام برداری و نیروی واکنش عمودی زمین(VGRF) در فاز استقرار حین راه رفتن در یک مسیر 10 متری با سرعت­های کند، متوسط و سریع با صفحه نیروی کیستلر ثبت گردید. تحلیل داده­ها با آزمون ANOVA با اندازه گیری­های مکرر و بونفرونی صورت گرفت.
یافته­ها: نتایج نشان داد که هم در گروه جوانان و هم در گروه سالمندان، با افزایش سرعت راه­رفتن، درصد فاز استقرار کاهش و درصد فاز نوسان افزایش یافت(01/0>p)؛ اما بین دو گروه، تفاوتی وجود نداشت(05/0<p). همچنین در سرعت کند، VGRF بین جوانان و سالمندان متفاوت نبود(05/0<p)، اما در دو سرعت  متوسط و سریع، نیروهای فازهای پذیرش وزن و پیشروی بین جوانان و سالمندان بطور معنی­داری متفاوت بود(01/0>p). بعلاوه، در هردو گروه سنی در مقدار نیروهای فازهای پذیرش وزن و پیشروی، بین سرعت­های مختلف راه رفتن تفاوت­های معنی­داری مشاهده شد(01/0>p).
نتیجه­گیری: بطور کلی، درصد فازهای استقرار و نوسان یک چرخه گام برداری بین جوانان و سالمندان مشابه است. پایین­تر بودن VGRF در فازهای پذیرش وزن و پیشروی در سرعت­های بالاتر در سالمندان، احتمالا نشان­دهنده ضعف عضلات اکستنسور زانو، اکستنسور هیپ و پلانتارفلکسور مچ پا است. به نظر می­رسد سالمندان، سرعت تولید نیرو را درطی راه­رفتن سریع تعدیل می­کنند تا به ظرفیت لازم برای تولید نیرو دست یابند و از این طریق بر ضعف عضلات اندام تحتانی خویش غلبه کنند.

متن کامل [PDF 1007 kb]   (189 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۴/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۳
* نشانی نویسنده مسئول: مازندران- بابلسر- دانشگاه مازندران- دانشکده تربیت بدنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه بیومکانیک ورزشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Sport Biomechanics

Designed & Developed by : Yektaweb