دوره 2، شماره 4 - ( 12-1395 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 61-69 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بیومکانیک ورزشی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
چکیده:   (901 مشاهده)
هدف: با توجه به بر هم خوردن راستای طبیعی بدن به دلیل از بین رفتن قوس داخلی پا در افراد با پرونیشن پا که ممکن است کنترل پاسچر بدن و فعالیت الکتریکی عضلات طی حرکت برش جانبی را دچار تغییر کند، هدف از انجام این پژوهش بررسی تأثیر ناهنجاری پرونیشن پا بر کنترل پاسچر بدن و فعالیت الکتریکی عضلات منتخب مچ پا طی حرکت برش جانبی بود.
روش ­ها: در این تحقیق نیمه تجربی از بین دانشجویان مرد رشته تربیت‌بدنی و علوم ورزشی دانشگاه خوارزمی، 15 نفر دارای ناهنجاری کف پای پرونیت شده و 15 نفر سالم به‌عنوان آزمودنی در این تحقیق شرکت و از صفحه نیرو برای اندازه‌گیری کنترل پاسچر بدن استفاده شد. ثبت سیگنال‌های الکترومایوگرافی سطحی در آزمون‌ برش جانبی با استفاده از دستگاه الکترومایوگرافی که با دستگاه صفحه نیرو هم هم‌زمان شده بود، صورت گرفت. برای تجزیه و تحلیل داده­ها از نرم‌افزار متلب و برای مقایسه دو گروه از آزمون تحلیل واریانس چند متغیره (MANOVA) استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج آزمون آماری نشان داد اختلاف معنی‌داری در راستای داخلی-خارجی متغیر تغییرات مرکز جرم به مرکز فشار بین دو گروه پرونیشن پا و نرمال طی حرکت برش جانبی وجود دارد (p≤0/05) اما در راستای قدامی-خلفی بین دو گروه در تغییرات مرکز جرم به مرکز فشار اختلاف معنی‌داری وجود نداشت (p≥0/05). در متغیر فعالیت الکتریکی عضلات (فعالیت mvc / فعالیت rms)، طی حرکت برش جانبی در عضلات دوقلو داخلی و نعلی تفاوت معنی‌داری بین گروه کف پای پرونیت شده و سالم وجود نداشت (p≥0/05اما در عضلات درشت‌نی قدامی و نازک‌نی طویل بین دو گروه کف پای پرونیت شده و سالم تفاوت معنی‌داری وجود داشت (p≤0/05).
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج به دست آمده به نظر می­­رسد پرونیشن پا می­تواند به‌عنوان عاملی اثرگذار بر بیومکانیک برش جانبی با ایجاد تغییر در کنترل پاسچر بدن در راستای داخلی-خارجی و فعالیت الکتریکی عضلات درشت‌نی قدامی و نازک‌نی طویل قدامی طی حرکت برش جانبی ­شود.
متن کامل [PDF 593 kb]   (357 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۴