دوره 3، شماره 3 - ( 9-1396 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 27-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بیومکانیک ورزشی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه مازندران، مازندران، ایران
چکیده:   (1612 مشاهده)
هدف: استفاده از روش شیب دادن به پا برای کاهش اوج فشار و زمان اعمال فشار در مناطق کف پا ابهاماتی وجود دارد. بنابراین هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر تغییرات شیب گوه­ی داخلی و خارجی بر پارامترهای مکانیکی زخم پا می‌باشد.
روش­ ها: در این پژوهش از 15 بیمار با میانگین سنی 01/2± 3/63 سال استفاده شد. همچنین گوه­های 3، 6، 9 و 11 درجه در دو شرایط پوشش داخلی و خارجی در پاشنه بیماران جاسازی می­شد و بیماران از روی صفحه­ی فشارسنج عبور می­کردند. برای هریک از شرایط پوششی بیمار سه بار آزمون را تکرار می­کرد. میانگین این تکرارها به‌عنوان اطلاعات اصلی از پای بیمار در آنالیز آماری واریانس با داده‌های مکرر استفاده گردید.
نتایج: در مقایسه با شرایط کنترل (پای برهنه)، نتایج پژوهش نشان داد که، با افزایش شیب گوه در قسمت بیرونی پاشنه اوج فشار در مناطق سر متاتارس سه، چهار و پنج کاهش و در سر متاتارس­های یک و دو به‌صورت معنی­داری افزایش پیدا کرد (0/01p=). همچنین با افزایش شیب گوه­ی داخلی پاشنه، اوج فشار در متاتارس­های سه، چهار و پنج افزایش و در سر متاتارس­های یک و دو کاهش معنی­داری نشان داد (0/01p=). اوج زمان اعمال فشار، در مناطق سر متاتارس­های سه، چهار و پنج در گوه­های 3 درجه خارجی پاشنه و 9 و 11 درجه داخلی پاشنه و در مناطق سر متاتارس­های یک و دو در گوه­های 9 و 11 درجه خارجی و 11 درجه داخلی پاشنه اوج زمان اعمال فشار افزایش معنی­داری را نشان داد (0/01p=).
نتیجه­ گیری: اثر تغییرات شیب گوه­ی پاشنه در بین اوج فشار و اوج زمان اعمال فشار در سر استخوان­های متاتارسال، متفاوت مشاهده شد. همچنین شیب متوسط 6 درجه خارجی می­تواند برای کاهش اوج فشار در سر متاتارس­های سه، چهار و پنج و همچنین شیب 6 درجه­ی داخلی برای کاهش اوج فشار در سر متاتارس یک مناسب باشد.
متن کامل [PDF 811 kb]   (559 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۶