دوره 3، شماره 2 - ( 6-1396 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشجو گروه بیومکانیک ورزش، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
چکیده:   (354 مشاهده)
چکیده
هدف: هدف از انجام این تحقیق، تأثیر فوری استفاده از یک دوره سرمادرمانی کوتاه‌مدت بر قدرت و حس وضعیت مچ پا کشتی‌گیران حرفه‌ای بود.
روش‌ها: در این تحقیق نیمه آزمایشی، چهارده کشتی‌گیر حرفه‌ای با میانگین سنی 3.5±24.3 سال و وزنی 19.2±74.1 کیلوگرم با حداقل پنج سال سابقه کشتی و دارای عناوین قهرمانی استانی و کشوری در این تحقیق شرکت کردند. قدرت عضلات دورسی و پلنتار فلکسور قبل و بلافاصله بعد از اعمال سرمادهی موضعی که با فاصله سی سانتی‌متری به‌طور هم‌زمان از جانب داخل و خارج پا اعمال شد، با استفاده از دستگاه MMT اندازه‌گیری شد. ضمن اینکه دقت عملکرد وضعیت مچ پا نیز از طریق اندازه‌گیری خطای بازسازی زوایای ده و بیست درجه دورسی و پلنتار فلکشن به دو صورت فعال و غیرفعال، قبل و بعد از اعمال سرما توسط الکتروگونیامتر ارزیابی شد. برای تعیین نرمال بودن داده‌ها از آزمون شاپیرویلک و روش تحلیل آماری تی وابسته در سطح معناداری 0.05 انجام گرفت.
یافته‌ها: نتایج تحقیق نشان داد که اعمال سرمای موضعی کوتاه‌مدت با استفاده از اسپری سردکننده بر قدرت عضلات دورسی و پلنتار فلکسور و حس وضعیت مفصل مچ پای کشتی‌گیران حرفه‌ای در دو وضعیت فعال و غیرفعال تأثیر معنی‌داری ندارد.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های تحقیق، به نظر می‌رسد سرمای اعمال‌شده تنها برگیرنده‌های پوستی تأثیرگذار بوده و بر عوامل محافظت‌کننده بدن مانند دوک‌های عضلانی و اندامک‌های گلژی و گیرنده‌های عمقی‌تر که نقش اصلی در تنش و حس وضعیت مفصل دارند را تحت تأثیر قرار نداده است.
واژه‌های کلیدی:
کشتی‌گیران حرفه‌ای، سرمادرمانی کوتاه‌مدت، مفصل مچ پا، قدرت، حس وضعیت مفصل.
متن کامل [PDF 795 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۳
* نشانی نویسنده مسئول: دانشگاه خوارزمی