دوره 3، شماره 2 - ( 6-1396 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 50-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه بیومکانیک ورزش، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
چکیده:   (4367 مشاهده)
هدف: هدف از انجام این تحقیق، بررسی تأثیر فوری استفاده از یک دوره سرمادرمانی کوتاه‌مدت بر قدرت و حس وضعیت مچ پا کشتی‌گیران حرفه‌ای بود.
روش‌ها: در این تحقیق نیمه آزمایشی، چهارده کشتی‌گیر حرفه‌ای با میانگین سنی 5/3±3/24 سال و وزنی2/19±1/74 کیلوگرم با حداقل پنج سال سابقه کشتی و دارای عناوین قهرمانی استانی و کشوری در این تحقیق شرکت کردند. قدرت عضلات دورسی و پلنتار فلکسور قبل و بلافاصله بعد از اعمال سرمادهی موضعی که با فاصله سی سانتی‌متری به‌طور هم‌زمان از جانب داخل و خارج پا اعمال شد، با استفاده از دستگاه MMT اندازه‌گیری شد. ضمن اینکه دقت عملکرد وضعیت مچ پا نیز از طریق اندازه‌گیری خطای بازسازی زوایای ده و بیست درجه دورسی و پلنتار فلکشن به دو صورت فعال و غیرفعال، قبل و بعد از اعمال سرما توسط الکتروگونیامتر ارزیابی شد. برای تعیین نرمال بودن داده‌ها از آزمون شاپیرویلک و روش تحلیل از آزمون آماری تی وابسته در سطح معناداری 05/0 استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تحقیق نشان داد که اعمال سرمای موضعی کوتاه‌مدت با استفاده از اسپری سردکننده بر قدرت عضلات دورسی و پلنتار فلکسور و حس وضعیت مفصل مچ پای کشتی‌گیران حرفه‌ای در دو وضعیت فعال و غیرفعال تأثیر معنی‌داری ندارد.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های تحقیق، به نظر می‌رسد سرمای اعمال‌شده تنها برگیرنده‌های پوستی تأثیرگذار بوده و بر عوامل محافظت‌کننده بدن مانند دوک‌های عضلانی و اندامک‌های گلژی و گیرنده‌های عمقی‌تر که نقش اصلی در تنش و حس وضعیت مفصل دارند را تحت تأثیر قرار نداده است.
متن کامل [PDF 602 kb]   (1183 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/5/14 | پذیرش: 1396/6/13 | انتشار: 1396/6/23

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.