دوره 3، شماره 3 - ( 9-1396 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 57-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بیومکانیک ورزشی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه مازندران، بابلسر، ایران.
چکیده:   (1835 مشاهده)
هدف: برای افزایش سطح عملکرد مهارت­های ضربه­ای در ورزش‌های رزمی، شناسایی فاکتورهای مهم در این رشته‌ها ضروری می­باشد. بنابراین در این مقاله، مروری بر اساس دو اصل مهم فیزیکی کار- انرژی و ضربه- اندازه حرکت در تجزیه و تحلیل این مهارت‌ها انجام شد.
روش ­ها: جستجوی مقالات در پایگاه­های تخصصی صورت پذیرفت و سپس 31 مقاله مرتبط که بر اساس معیارهای ورود و خروج انتخاب شدند مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند.
یافته­ ها: در این تحقیق، مشخص شد که انرژی و توان بکار برده شده برای هر ضربه، می­تواند هدف از اجرای آن را مشخص کند و اختلاف و اهمیت پارامترهای فوق در ورزش­های مختلف را بررسی کند. همچنین مشخص شد که مهم‌ترین متغیرها در مهارت­های ضربه­ای، نیروی ­ضربه، سرعت خطی و جرم مؤثر عضو ضربه زننده است که در ورزش‌های مختلف، اهمیت آن‌ها متفاوت است و نیز بهترین روش در اندازه‌گیری نیروی ضربه بر اساس رابطه ضربه-اندازه حرکت، صفحه نیرو می­باشد
 نتیجه­ گیری: نتایج حاکی از آن است که روش ضربه- اندازه حرکت ساده­تر و پرکاربردتر است اما روش کار- انرژی در تجزیه و تحلیل مهارت­ها اطلاعات دقیق­تر و مفیدتری در اختیار مربیان و ورزشکاران قرار می­دهد. در نهایت، پیشنهاد به مطالعات بیشتر خصوصاً در زمینه جرم مؤثر ضربه، بررسی اصل ضربه- اندازه حرکت با در نظر گرفتن و محاسبه اندازه حرکت زاویه­ای و نیز تحقیقات بیشتر با استفاده از رابطه کار- انرژی می­شود.
متن کامل [PDF 700 kb]   (2023 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۶