دوره 2، شماره 4 - ( 12-1395 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 51-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بیومکانیک ورزشی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی،دانشگاه بوعلی سینا، همدان، ایران
چکیده:   (13609 مشاهده)
هدف:کشف رابطه میان ویژگی­های آنتروپومتریکی و عملکرد ورزشی در شنا از مقدمات استعدادیابی این رشته محسوب می­شود. هدف از مطالعه حاضر بررسی ارتباط بین ویژگی­های آنتروپومتریکی با عملکرد شنای کرال سینه و قورباغه در دختران نوجوان شناگر با تأکید بر نسبت طول و عرض اندام‌ها به قد فرد می‌باشد.
روش­ ها: تعداد 20 دختر نوجوان شناگر به‌طور داوطلبانه در این تحقیق شرکت کردند. متغیرهای آنتروپومتریکی شامل قد، طول ران، ساق، کف پا، بازو، ساعد و کف دست، فاصله بین دو دست، عرض لگن، شانه، زانو، مچ دست و مچ پا با استفاده از متر نواری و کولیس اندازه­گیری شدند. رکورد شنای 33 متر سرعت کرال سینه و قورباغه نیز با استفاده از کرونومتر دیجیتال اندازه‌گیری شد.نسبت طول و عرض اندام‌ها به قد آزمودنی­ها نیز محاسبه گردید. برای بررسی ارتباط بین ویژگی­های آنتروپومتریکی و رکورد شنا از آزمون همبستگی پیرسون با سطح معنی­ داری 0/05 >p  استفاده شد.
یافته ­ها: در شنای کرال سینه ارتباط معنی­داری بین متغیرهای قد، طول ران، ساعد و بازو، فاصله بین دو دست، عرض شانه، نسبت­های طول بازو، کف دست و کف پا به قد و همچنین فاصله دو دست به قد مشاهده شد (0/05 >p). در شنای قورباغه نیز ارتباط بین قد، طول ران و بازو، فاصله بین دو دست، عرض کف دست، عرض شانه، نسبت­های طول ساعد و ران به قد، عرض شانه به قد و عرض شانه به لگن معنی ­دار بود (0/05 >p).
نتیجه ­گیری: علاوه بر تأثیر ویژگی­های آنتروپومتریکی نظیر قد، طول بازو، ساعد، ران، فاصله بین دو دست، عرض شانه و عرض کف دست بر رکورد شناگران دختر، نسبت طول و عرض اندام‌ها به قد فرد و همچنین نسبت عرض شانه به لگن نیز با رکورد شنا ارتباط دارند. بنابراین به مربیان شنا توصیه می­شود برای رسیدن به نتایج بهتر در استعدادیابی ورزشی شنا،این نسبت­ها نیز مدنظر قرار گیرند.
متن کامل [PDF 604 kb]   (1157 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱/۱۸ | پذیرش: ۱۲۸۰/۹/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲۳