دوره 3، شماره 3 - ( 9-1396 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 37-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بیومکانیک ورزشی، موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی غیردولتی شاندیز، مشهد، ایران
چکیده:   (1786 مشاهده)
هدف: هدف از انجام این پژوهش مقایسه عملکرد ورزشی و ویژگی­های بیومتریک کاراته­کاهای نوجوان نخبه با یک الگوی اختصاصی استعدادیابی کاراته در یکی از باشگاه­های حرفه­ای ایران می­باشد.
روش­ ها: آزمودنی­ها به‌صورت نمونه­گیری در دسترس به دو گروه کاراته­کاهای نوجوان نخبه (19 نفر) و اعضای مرکز استعدادیابی و قهرمانی باشگاه مورد نظر (19 نفر) تقسیم شدند و در ارزیابی متغیرهای بیومتریکی منتخب و آزمون­های اجرای ورزشی شرکت نمودند. از روش­های آمار توصیفی برای توصیف داده­ها و رسم نمودارهای مختلف، از آزمون شاپیرو- ویلک برای تعیین نرمال بودن توزیع داده­ها و آزمون آماری تی تست مستقل جهت مقایسه داده­های جمع‌آوری‌شده دو گروه استفاده گردید. تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از نرم‌افزار SPSS 18 (با سطح معناداری 0/05> p ) استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج این تحقیق نشان داد که میانگین هیچ‌کدام از پارامترهای بیومتریکی در دو گروه تفاوت معناداری نداشت (0/05 p>). همچنین میانگین هیچ‌کدام از آزمون­های اجرای ورزشی در دو گروه به غیر از آزمون ده متر دوم سرعت (0/05 p=) تفاوت معناداری نشان نداد.
نتیجه ­گیری: با توجه به اینکه میان عملکرد ورزشی و  پارامترهای بیومتریکی دو گروه تفاوت معناداری وجود ندارد- به جز یک متغیر- می­توان نتیجه گرفت که فرایند استعدادیابی مورد استفاده در باشگاه مورد مطالعه، به لحاظ قدرت تشخیص و تمیز افراد مستعد از غیر مستعد مؤثر بوده است. همچنین با توجه به بومی بودن داده­های مورد استفاده در تجزیه و تحلیل آزمون­های مورداستفاده در این پژوهش، می­توان الگوهای استعدادیابی مبتنی بر شاخص­های بیومتریک و اجرای ورزشی را در رشته کاراته توسعه بخشید.
متن کامل [PDF 717 kb]   (1077 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۶