دوره 4، شماره 1 - ( 3-1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 5-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
چکیده:   (675 مشاهده)
هدف: جمعیت بالای سالمندانی که مشکلات جسمی و سلامتی از جمله استئوآرتریت دارند، تأثیر عمیقی بر وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشور دارد. با توجه به این­که ورزش درمانی یکی از اجزای اساسی مراقبت بهداشتی استئوآرتریت در سالمندان است، لذا هدف از این مطالعه بررسی ورزش ‌درمانی در استئوآرتریت زانو و لگن می‌باشد.
روش­ ها: با استفاده از واژه­های کلیدی (Knee osteoarthritis، Hip osteoarthritis، Exercise therapy in osteoarthritis) از طریق بانک­های اطلاعاتیCinahl Eevier ، PubMed، Science direct ، و Google scholar به جستجوی مقالات خارجی پرداخته شد. پروتکل انتخاب مقالات بر اساس راهنمای دانشگاه یورک انجام گرفت.
یافته­ ها: در جستجوی اولیه 246 مقاله یافت شد، در بررسی اولیه‌ای 49 مقاله تکراری حذف گردید. در غربالگری مرحله دوم موضوعات، خلاصه مقالات و کلید واژه­ ها بررسی شدند و 171 مقاله غیر مرتبط با موضوع مورد نظر، نیز از محدوده بررسی خارج شد و در نهایت بر اساس اصول استاندارد و عنوان مقالات مد نظر بر اساس عنوان پژوهش حاضر کار با 19 مقاله، انجام گردید. نتایج بررسی­ها حاکی از این بود که در ورزش درمانی تمریناتی با هدف بهبود قدرت عضلانی، ظرفیت هوازی، انعطاف‌پذیری و فعالیت‌های تحمل وزن روزانه از جمله تمرینات رایج و مفید ورزش درمانی برای افراد مبتلا به استئوآرتریت می‌باشد.
نتیجه­ گیری: با بررسی یافته­های تحقیقات پیشین، پژوهش حاضر توانست به یک جمع‌بندی مناسب و یکپارچه در رابطه با ورزش درمانی برای افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو و لگن دست یابد و نیاز این قشر آسیب­پذیر به تمرینات واحد را تا حدودی برطرف ­کند. نتایج بررسی­ها حاکی از این بود که ورزش درمانی موجب کاهش درد و ناتوانی افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو و به­ویژه لگن شده و تأثیرات بسزایی در عملکرد این افراد دارد. همچنین تمریناتی با هدف بهبود قدرت عضلانی، ظرفیت هوازی، انعطاف‌پذیری و فعالیت‌های تحمل وزن روزانه از جمله تمرینات رایج و مفید ورزش درمانی برای افراد مبتلا به استئوآرتریت می‌باشد.
متن کامل [PDF 681 kb]   (468 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۶