دوره 3، شماره 4 - ( 12-1396 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 63-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه رفتار حرکتی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران ، entezari.zahra66@yahoo.com
چکیده:   (2345 مشاهده)
هدف: نظریات موجود در رابطه با الگوی تغییرپذیری همراه با ماهر شدن دارای تناقض می­باشند. لذا تحقیق حاضر با جداسازی درجات آزادی مکانیکی و دینامیکی به بررسی دو نوع تغییرپذیری هماهنگی و مطلق طی فرایند یادگیری مهارت پرتاب آزاد بسکتبال پرداخت.
روش ­ها: تعداد 20 شرکت‌کننده به‌صورت داوطلبانه در پژوهش حاضر شدند. افراد به‌طور تصادفی به دو گروه تمرین بدنی و کنترل تقسیم شدند. گروه آزمایشی طی 12 جلسه 50 کوششی به تمرین پرداختند. تغییرپذیری مطلق به‌وسیله‌ی ریشه میانگین مجذور خطا و تغییرپذیری هماهنگی به روش وکتور کدینگ مورد سنجش قرار گرفت.
یافته ­ها: در نمرات دقت گروه تمرین بدنی به‌طور معناداری بهتر از کنترل عمل کرد. نتایج در رابطه با تغییرپذیری مطلق نشان داد تنها در مفصل مچ بین گروه تمرین بدنی و کنترل تفاوت وجود دارد (0/37=p و 5/07=F) و الگوی تغییرات از نظریه Bernstein حمایت کرد. در مورد تغییرپذیری هماهنگی، بین دو گروه در هیچ­یک از جفت مفاصل تفاوت وجود نداشت اما الگوی تغییرات در گروه تمرین بدنی در مفصل مچ-آرنج مطابق با نظریه سیستم­های پویا بود.
نتیجه‌گیری: به‌طورکلی یافته­های پژوهش حاضر نیز لزوم جداسازی درجات آزادی مکانیکی و دینامیکی را در اندازه­ گیری­ها و بحث پیرامون نظریات موجود در رابطه با روند تغییرپذیری حرکتی نشان داد. هم­چنین به نظر می­رسد که در مهارت پرتاب آزاد بسکتبال حرکت مچ و هماهنگی مچ-آرنج از اهمیت بالایی برخوردار است.
متن کامل [PDF 772 kb]   (902 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲