دوره 3، شماره 4 - ( 12-1396 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 39-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه حرکات اصلاحی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، گیلان، ایران
چکیده:   (1323 مشاهده)
هدف: هدف از تحقیق حاضر، مقایسه فعالیت الکتریکی عضلات ذوزنقه فوقانی و دندانه­ای قدامی در حرکت آبداکشن و بررسی وضعیت تقارن کتف­ها بین سه رشته تیراندازی شامل تیروکمان، تپانچه و تفنگ بادی بود.
روش ­ها: 24 تیرانداز 20-40 ساله با سابقه بیشتر از 3 سال تمرین، به­صورت در دسترس در این تحقیق شرکت کردند. فعالیت الکتریکی عضلات آزمودنی­ ها حین آبداکشن بازو در زوایای 60 و 90 درجه با دست برتر با استفاده از الکترومیوگرافی سطحی و وضعیت تقارن کتف­ ها با استفاده از تست اصلاح‌شده لغزش جانبی، ارزیابی شد. آنالیز داده­ها با استفاده از آزمون­ های آماری t مستقل و ANOVA صورت گرفت.
یافته­ ها: در هردو وضعیت آبداکشن 60 و 90 درجه، فعالیت عضله دندانه­ای قدامی در گروه تیروکمان به­طور معنی­ داری بیشتر از گروه ­های تپانچه و تفنگ بادی بود (0/05>P). اما در فعالیت عضله ذوزنقه فوقانی تفاوت معنی­داری بین سه گروه نشان داده نشد(05/0<p). بین فاصله زاویه تحتانی دو کتف از ستون مهره ­ها در حالت قرارگیری دست‌ها روی لگن، در گروه تفنگ بادی و در حالت قرارگیری دست‌ها در 90 درجه الویشن، در گروه­های تیروکمان و تپانچه، تفاوت­های معناداری مشاهده شد (0/05>P). همچنین، تفاوت­ های معناداری در تقارن کتف­ها در حالت قرارگیری دست‌ها روی لگن و در حالت قرارگیری دست‌ها در 90 درجه الویشن، بین گروه­های تیروکمان با تفنگ و نیز بین گروه­های تفنگ با تپانچه وجود داشت (0/05>P).
نتیجه­ گیری: حالت گیری‌های متفاوت دست و شانه تیراندازان رشته ­های مختلف به‌عنوان پوسچرهای غالب در حین تمرین و مسابقات، می­ تواند از مهم­ ترین علل تفاوت در فعالیت الکتریکی عضلات و تقارن کتف در میان این گروه­ ها باشد.
متن کامل [PDF 782 kb]   (623 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲