دوره 3، شماره 4 - ( 12-1396 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 5-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه الزهرا، تهران، ایران.
چکیده:   (707 مشاهده)
هدف: مرکز جرم، کمیتی است که بر اساس توزیع جرم و طول قسمتهای فوقانی بدن به بخشهای پایینی بدن تعیین میشود. این کمیت که نقش اساسی در تعادل بدن ایفا میکند، با روشهای گوناگون اندازهگیری میشود. پژوهش حاضر با هدف ارائه مدل بهمنظور تخمین مرکز جرم دختران و پسران در فاصلهی 6 تا 12 سال، برحسب متغیرهای مربوط به قامت و جرم انجام پذیرفت.
روشها: شرکتکنندگان این پژوهش 192 کودک دختر و 192 کودک پسر سالم مشغول به تحصیل در شهر اصفهان بودند که از تعداد154850 دانشآموز بهروش خوشه‌ای انتخاب شدند و جرم آن‌ها با ترازو و متغیرهای مربوط به قامت، با متر و محل مرکز جرم بدن با دستگاه تخته توزین مبتنی بر محاسبه گشتاورها اندازه‌گیری شد. سپس با رعایت پیشفرض‌های رگرسیون چند متغیره و از روش گام‌به‌گام، متغیرهایی که بیشترین تأثیر را بر مکان مرکز جرم داشتند، انتخاب و مدلهایی برحسب آن‌ها ارائه گردید.
یافتهها: معادله‌ای که برای دختران به‌دست آمد، نشان می‌دهد قامت ایستاده، نمایه توده بدنی و  نسبت قد نشسته به قامت ایستاده، می‌‌توانند محل مرکز جرم کودکان دختر را برآورد نمایند و تخمین مرکز جرم کودکان پسر، با قامت ایستاده، قد نشسته و نسبت قد نشسته به قامت ایستاده، بهصورت معادله میسر میباشد.
نتیجهگیری: برای تخمین مرکز جرم بدن کودکان، به‌جای استفاده از روش‌ها و محاسبات متعدد و بعضاً دشوار، وقت‌گیر و پرهزینه، استفاده از معادلات به‌دست آمده در این پژوهش توصیه میشود.
واژه‌های کلیدی: کودکان، مرکز جرم، معادله، گشتاور
متن کامل [PDF 751 kb]   (388 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲