دوره 4، شماره 1 - ( 3-1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 53-61 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه آسیب‌شناسی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، گیلان، ایران
چکیده:   (737 مشاهده)
هدف: عوامل مؤثر در حفظ تعادل شامل اطلاعات حسی است که از سیستم­‌های حسی-پیکری، وستیبولار و بینایی به دست می‌آید و تحت تأثیر هماهنگی، دامنه حرکتی مفصل و قدرت عضلاتی قرار دارند. لذا هدف تحقیق حاضر بررسی ارتباط بین سازوکارهای عصبی-عضلانی با تعادل ایستا و پویای بازیکنان فوتبال بود.
روش‌ها: در یک مطالعه مشاهده‌ای تحلیلی، از میان بازیکنان فوتبال باشگاه شهرداری تبریز، تعداد 45 نفر برای بررسی ارتباط بین قدرت، حس نیروی مفصل، حس عمقی و دامنه حرکتی با تعادل انتخاب شدند. میزان تعادل ایستا با استفاده از آزمون ارزیابی خطاهای تعادل (Bess)، تعادل پویا به‌وسیله آزمونY، میزان دامنه حرکتی زانو و حس عمقی با استفاده از دستگاه الکتروگونیامتر و قدرت عضلات چهارسر و همسترینگ و حس نیروی مفصل با استفاده از دستگاه دینامومتر ایزوکنتیک مورد ارزیابی قرار گرفت. در نهایت، با استفاده از نرم­افزار SPSS  نسخه 19  و آزمون ضریب همبستگی پیرسون ارتباط بین متغیرها در سطح معنی­داری 0/05 بررسی شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین قدرت عضلات بازکننده و خم کننده زانو، حس نیروی مفصل، حس عمقی و دامنه حرکتی زانو با تعادل ایستا و پویا ارتباط معنی‌داری وجود دارد(0/05P).
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه، بهبود قدرت عضلات مفصل زانو در ورزشکاران فوتبال، ممکن هست منجر به بهبود تعادل ایستا و پویای ورزشکاران گردد.
متن کامل [PDF 724 kb]   (465 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۶