دوره 5، شماره 2 - ( 6-1398 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 133-124 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران.
2- گروه علوم حرفه‌ای، دانشکده محمد منتظری، دانشگاه فنی ـ حرفه‌ای استان خراسان رضوی، مشهد، ایران.
3- گروه حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
4- گروه رفتار حرکتی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه مازندران، مازندران، ایران.
چکیده:   (1126 مشاهده)
هدف برای عملکرد بهینه شناگران ایجاد سطحی برای تعامل عملکردی اندام فوقانی و تحتانی ضروری است. این سطح، توسط بیش از ۲۰ جفت عضله به وجود می‌آید که به آن ناحیه ثبات مرکزی گفته می‌شود. هدف از انجام این پژوهش، بررسی تأثیر شش هفته تمرین ثبات مرکزی بر شاخص دست و رکورد شنای کرال سینه شناگران بود.
روش ها در این مطالعه‌ نیمه‌تجربی، ۲۴ مرد شناگر که به طور تصادفی در دو گروه آزمایش (۱۲ نفر) و کنترل (۱۲ نفر) به روش نمونه‌گیری دردسترس و هدفمند انتخاب شدند. برنامه تمرین ثبات مرکزی شامل شش هفته، هر هفته سه جلسه و هر جلسه به مدت ۴۵ تا ۵۰ دقیقه اجرا شد. قبل و بعد از اتمام مداخله شش هفته تمرین ثبات مرکزی، شاخص دست و رکورد ۱۰۰ متر کرال سینه ارزیابی شد. برای مقایسه‌ میانگین‌های درون و بین‌گروهی به ترتیب از روش آزمون تی استیودنت همبسته و تحلیل کوواریانس استفاده شد. نتایج در سطح معنی‌داری ۰۵/۰≥P آزمایش شدند.
یافته ها شش هفته برنامه تمرین ثبات مرکزی منجر به کاهش معنی‌دار رکورد ۱۰۰ متر کرال سینه در گروه آزمایش شد. میانگین‌های بین‌گروهی در متغیرهای شاخص دست و رکورد ۱۰۰ متر کرال سینه در بین دو گروه تفاوت معنی‌داری نداشت.
نتیجه گیری باتوجه به نتایج پژوهش حاضر استفاده از تمرینات ثبات مرکزی به عنوان یک تمرین مناسب در خشکی برای شناگران توصیه می‌‌شود.
واژه‌های کلیدی: ثبات مرکزی، شاخص دست، رکورد شنا
متن کامل [PDF 3341 kb]   (824 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1195 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/10/14 | پذیرش: 1398/10/18 | انتشار: 1398/6/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.