دوره 5، شماره 2 - ( 6-1398 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 81-72 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
2- گروه فیزیوتراپی، دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
3- گروه ارتوز و پروتز دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
چکیده:   (1153 مشاهده)
هدف هدف از انجام این مطالعه بررسی اختلالات عملکردی عضلات مرکزی و پیامدهایی که تحت تأثیر این عضلات قرار دارند در افراد با بی‌ثباتی مزمن مچ پاست.
روش ها به منظور انجام این مطالعه پایگاه‌های الکترونیکی اطلاعات شامل گوگل اسکالر، پابمد و اسکوپوس بر اساس استراتژی PICO و با استفاده از کلید واژه‌های مرتبط با نقش و عملکرد عضلات مرکزی، الکترومیوگرافی آن‌ها و الگوی حرکتی اندام‌های مرتبط با عضلات مرکزی و همچنین ثبات پاسچرال در افراد با بی‌ثباتی مزمن مچ پا بررسی شد. 
یافته ها پس از بررسی و تطابق مطالعات با معیارهای ورود و خروج در نهایت هفت مطالعه برای بررسی نهایی انتخاب شد. طبق نتایج، فاکتورهای مربوط به الکترومیوگرافی و الگوی حرکتی اندام‌های تنه، شکم و لگن در افراد با بی‌ثباتی مزمن مچ پا تفاوت‌هایی با افراد سالم دارد.
نتیجه گیری الگوهای فعالیت عضلانی و الگوی حرکتی اندام‌های پروگسیمال بدن در افراد با بی‌ثباتی مزمن مچ پا نسبت به افراد سالم تغییراتی دارند. این تغییرات نوعی استراتژی جبرانی برای حفظ و کنترل ثبات بدن است. این استراتژی‌ها ممکن است نتوانند نیاز بدن برای حفظ و کنترل پاسچر در محیط‌های جدید یا حین فعالیت‌های پیچیده را فراهم کنند. اصلاح عملکرد عضلات مرکزی می‌تواند تأثیراتی روی ثبات و کنترل تنه در افراد با بی‌ثباتی مزمن مچ پا داشته باشد که می‌توان این تأثیرات را در مطالعات آتی بررسی کرد.
متن کامل [PDF 3874 kb]   (936 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (751 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/4 | پذیرش: 1398/10/8 | انتشار: 1398/6/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.