دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1395 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 43-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه حرکات اصلاحی و آسیب‌شناسی ورزشی،دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشــی، دانشگاه فردوسی، مشهد، ایران.
چکیده:   (4438 مشاهده)

هدف: تعادل، جزء اصلی­ فعالیت‌های­ روزمره و فاکتور مهمی برای عملکرد ورزشی ورزشکاران  است. اهمیت تعادل در فعالیت‌های بدنی روزمره مانند: نشستن، ایستادن و راه­رفتن و فعالیت‌های ورزشی برای کسب امتیاز در مهارت‌های ورزشی چون ژیمناستیک و همچنین برای جلوگیری از آسیب در ورزش­هایی چون بسکتبال، فوتبال و والیبال بدیهی است. هدف از این تحقیق تعیین تأثیر تمرینات مقاومتی با تراباند بر تعادل پویای فوتبالیست­های جوان می­باشد.

روش­ ها: در این تحقیق 40 فوتبالیست جوان به­ طور داوطلبانه شرکت و سپس به شکل تصادفی به دو گروه: تجربی و کنترل تقسیم شدند. تعادل پویای آزمودنی­ها در پیش ­و پس‌آزمون با استفاده از دستگاه تعادل سنج بایودکس اندازه­ گیری شد. گروه تجربی در برنامه طراحی شده 8 هفته‌ای (3- 5 جلسه در هفته) تمرینات مقاومتی با تراباند شرکت کردند. برای تجزیه‌وتحلیل آماری از نرم‌افزار spss نسخه 16 استفاده شد.

یافته­ ها: میانگین سن، قد و وزن شرکت‌کنندگان به ترتیب: (سن: ­­­ 18/22±0/83 سال­­،­ قد­­­: ­­173±5/73 ­سانتیمتر، وزن­­:62/1±6/8 کیلوگرم) بود. نتایج آزمون ­تی نشان داد که گروه تجربی بعد از اجرای تمرینات نسبت به قبل از آن، در نمره تعادل پویا ]عمومی­(0/001 p=)، جانبی­(p=0/001) و قدامی خلفی­ (p=0/001)[ تفاوت معنی­ داری ایجاد شد.

نتیجه ­گیری : نتایج تحقیق تأثیر معنادار این تمرینات را بر تعادل پویای آزمودنی­ ها تائید کرد. با توجه به یافته ­های تحقیق، استفاده از تمرینات مقاومتی را می ­توان به‌منظور بهبود تعادل پویای ورزشکاران توصیه نمود.

متن کامل [PDF 453 kb]   (2874 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۳/۷ | پذیرش: ۱۳۹۴/۹/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۶