دوره 7، شماره 1 - ( 3-1400 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 55-44 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی، ارومیه، ایران.
2- گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران.
چکیده:   (321 مشاهده)
هدف: هدف از مطالعه حاضر، بررسی تأثیر هشت هفته تمرینات منتخب در آب بر درد و تعادل زنان پرستار مبتلا به کمردرد مزمن است.
روش ها: این مطالعه نیمه‌تجربی روی سی پرستار که در بیمارستان‌های شهرستان سنندج مشغول به کار بودند، انجام گرفت. تمرینات منتخب در آب به مدت هشت هفته، هر هفته سه جلسه که به صورت پیش‌رونده و با رویکرد تمرینات ثبات مرکزی بود، توسط گروه آزمایش اجرا شد. برای ارزیابی پیش‌آزمون و پس‌آزمون درد و تعادل آزمودنی‌ها از پرسش‌نامه استاندارد کیوبک (برای ارزیابی درد)، تست لک لک (تعادل ایستا) و تست بِرگ (تعادل پویا) بهره گرفته شد. برای تجزیه تحلیل داده‌ها از آزمون تی مستقل و وابسته استفاده شد. سطح معنا‌داری نیز 0/05>‌P در نظر گرفته شد.
یافته ها: میانگین نمرات درد و تعادل ایستا و پویا در گروه آزمایش و کنترل تفاوت معنا‌داری داشت، به این صورت که در نمرات درد کاهش معناداری مشاهده شد (0/001=P)، در نمرات تعادل ایستا (0/001=P) و پویا (0/001=P) نیز افزایش معنا‌داری به دست آمد، در حالی که هیچ‌کدام از این متغیرها برای گروه کنترل معنادار نبودند (0/05≥P).
نتیجه گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر و اثربخشی تمرینات منتخب در آب بر درد و تعادل آزمودنی‌های یادشده، توصیه می‌شود در طراحی پروتکل‌های تمرینی برای بیماران مبتلا به کمر‌درد مزمن، به تمرینات آب‌درمانی (با رویکرد تقویت عضلات مرکزی) توجه ویژه شود.
واژه‌های کلیدی: آب‌درمانی، درد، تعادل، کمردرد، پرستار
متن کامل [PDF 4762 kb]   (352 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (344 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/11/28 | پذیرش: 1400/1/30 | انتشار: 1400/3/31

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.