دوره 4، شماره 1 - ( 3-1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 42-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirmoezzi M, Sadeghi H, Jafari M, Lotfi L. The Effect of Fatigue on the Static and Dynamic Balance in Karate Kata and Kumite Elite Men. J Sport Biomech. 2018; 4 (1) :31-42
URL: http://biomechanics.iauh.ac.ir/article-1-149-fa.html
میرمعزی مسعود، صادقی حیدر، جعفری مهدی، لطفی لطفعلی. تأثیر خستگی ناشی از یک جلسه تمرین شدید بر تعادل ایستا و پویای کاراته کاهای کاتا و کومیته مرد نخبه. مجله بیومکانیک ورزشی. 1397; 4 (1) :42-31

URL: http://biomechanics.iauh.ac.ir/article-1-149-fa.html


1- گروه رفتار حرکتی، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد تهران مرکز، تهران، ایران
چکیده:   (3815 مشاهده)
هدف: با توجه به اثر خستگی قامتی بر شرکت در فعالیت‌های ورزشی و ایجاد اختلال در عملکرد حرکتی، هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر خستگی ناشی از یک جلسه تمرین شدید بر تعادل ایستا و پویای کاراته‌کاهای کاتا و کومیته مرد نخبه بود.
روش‌ها: از درون جامعه آماری 20 نفره کاراته‌کاهای کاتا و کومیته مرد تیم ملی کاراته در سال 95-1394، 16 آزمودنی در دسترس با میانگین سنی 20/4±75/23 سال که همگی سالم بودند، انتخاب شدند. تعادل ایستا و پویا قبل و بعد از اعمال یک جلسه تمرین شدید کاراته برای کاراته‌کاهای تیم ملی اندازه‌گیری شد. شاخص‌های نوسانات قامتی شامل میانگین تغییرات مرکز فشار و سرعت تغییرات مرکز فشار در جهات داخلی- خارجی و قدامی خلفی، طی وضعیت ایستاده روی یک‌پا به‌عنوان شاخص تعادل ایستا اندازه‌گیری شد و به‌منظور ارزیابی وضعیت ثبات پاسچر پویا از آزمون فرود از پرش روی صفحه نیرو کیستلر با فرکانس 1000 هرتز، استفاده شد. از آزمون تی وابسته برای مقایسه اثر خستگی بر کاتا و کومیته و از تحلیل کوواریانس برای بررسی اثر خستگی در دو گروه کاتا و کومیته در سطح معناداری 05/0 استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد خستگی ناشی از یک جلسه تمرین شدید بر تعادل ایستا و پویای کاراته‌کاهای کاتا و کومیته مرد نخبه تأثیرگذار است (0/05P<). کومیته کاها نیز از تعادل پویای بهتری نسبت به کاتا کاها برخوردار بودند (0/002p=).
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به‌دست‌آمده پیشنهاد می‌شود که مربیان و ورزشکاران آثار منفی خستگی بر تعادل ایستا و تعادل پویا را در جلسات تمرین شدید مدنظر قرار دهند. ازآنجایی‌که تمرینات متفاوت در کاتا کاها و کومیته کاها مزیت بر دیگری نداشتند، توصیه می‌شود در اعمال برنامه تمرین به نحوی عمل شود که خستگی را به تأخیر بیندازد تا خطر آسیب اسکلتی- عضلانی کاهش یابد.
متن کامل [PDF 836 kb]   (6627 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/10/21 | پذیرش: 1397/2/29 | انتشار: 1397/4/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه بیومکانیک ورزشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Sport Biomechanics

Designed & Developed by : Yektaweb