دوره 7، شماره 1 - ( 3-1400 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 77-68 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران.
چکیده:   (553 مشاهده)
هدف: با افزایش سن، مشکلات مرتبط با کاهش تعادل و به دنبال آن کاهش قدرت عضلانی و عملکرد جسمانی افزایش می‌یابد و سالمندان در معرض آسیب‌های جدی قرار می‌گیرند. هدف از انجام تحقیق حاضر، بررسی اثر تمرینات کاوتورن کوکسی بر تعادل و قدرت اندام تحتانی سالمندان بود.
روش ها: آزمودنی‌ها شامل 24 نفر سالمند مرد و زن در این تحقیق به صورت داوطلبانه شرکت کردند و به دو گروه آزمایش (دوازده نفر) و کنترل (دوازده نفر) تقسیم شدند. طرح تحقیق حاضر به صورت پیش‌آزمون و پس‌آزمون بود. تمرینات کاوتورن کوکسی به مدت هشت هفته، سه جلسه در هفته و هر جلسه به مدت شصت دقیقه انجام شد. متغیرهای اصلی، تعادل و قدرت اندام تحتانی بود و جهت ارزیابی تعادل از تست برگ و برای قدرت اندام تحتانی از تست برخاستن و رفتن استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل نتایج پیش‌آزمون و پس‌آزمون و مقایسه گروه‌ها از آزمون کوواریانس یک‌راهه و تی وابسته در نرم‌افزار SPSS نسخه 26 استفاده شد.
یافته ها: نتایج این تحقیق نشان داد که تعادل در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل بهبود معناداری داشته است (0/001=P). همچنین تفاوت معناداری در قدرت اندام تحتانی در گروه آزمایش نسبت به کنترل دیده شد (0/002=P).
نتیجه گیری: با توجه به یافته‌های این تحقیق این تمرینات در تعادل و قدرت اندام تحتانی سالمندان تأثیر مثبت دارد. با توجه به اُفت عملکرد جسمانی سالمندان، انجام این تمرینات باعث افزایش سطح عملکرد جسمانی و کیفیت زندگی سالمندان می‌شود.
متن کامل [PDF 4053 kb]   (392 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (448 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/10/20 | پذیرش: 1399/11/28 | انتشار: 1400/3/31

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.